Jak zrobić zdjęcie do paszportu?

Sezon na zdjęcia paszportowe trwa zazwyczaj od wiosny do jesieni. Wówczas większość osób wybiera się na urlop do krajów zagranicznych. Wykonywanie zdjęć paszportowych znacznie różni się od tych tradycyjnych czy bardziej wyrafinowanych zdjęć, takich jak fotografia kolekcjonerska. Przede wszystkim fotograf musi przestrzegać kilku, odgórnych zasad. Polecamy zdecydować się na usługę sesja portretowa poznań profesjonalnego fotografa. 

Fotografia paszportowa musi mieć wymiary 35×45 mm. Bardzo ważne jest, żeby była ona wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Fotograf powinien zastosować jasne tło, które uwydatni naturalny kolor skóry. Fotografia ma na celu ukazanie wyrazistych oczu.

W kadrze musi zmieścić się cała głowa oraz górna część barków. Ponadto twarz powinna zajmować ponad połowę powierzchni zdjęcia. Osoba fotografowana powinna patrzeć się na wprost obiektywu. Musi posiadać naturalny wyraz twarzy.

Z kolei usta powinny być zamknięte. Niedopuszczalne są jakiekolwiek nakrycia głowy. Włosy nie powinny z kolei przesłaniać twarzy. Nakrycia głowy są dopuszczalne tylko w nielicznych przypadkach.

Dotyczą one osób, które posiadają poważne wady wzroku bądź tych, którzy noszą nakrycia ze względu na wyznanie.