Opiekunka do dziecka

www.ksrutkowski.pl

Młodzi pracujący rodzice, którzy w opiece nad swoim maluchem nie mogą liczyć na pomoc dziadków, często decydują się na zatrudnienie opiekunki do dziecka. O czym muszą pamiętać, decydując się na taki krok? Przede wszystkim przy wyborze opiekunki musimy być ostrożni i i bardzo wnikliwie przeanalizować każdą kandydaturę.

Na „rynku niań” zdarzają się różne kobiety, które opisują siebie i swoje kompetencje w samych superlatywach, tymczasem prawda okazuje się czasami całkiem inna. Aby nie szukać osób typowo przypadkowych „z ogłoszenia” warto popytać znajomych – osoba „z polecenia” zazwyczaj jest bardziej sprawdzona i godna zaufania.

Kiedy już zaprosisz daną kandydatkę na rozmowę, pamiętaj o kilku rzeczach. Koniecznie zapytaj o jej doświadczenie: gdzie, kiedy i jakimi dziećmi opiekowała się wcześniej.

Poproś przy okazji o referencje. Zapytaj o jej wykształcenie oraz o to, czy kandydatka np.

potrafiłaby udzielić dziecku pomocy w nagłych wypadkach, np. gdyby dziecko połknęło klocek, nie mogło oddychać, itp.

Warto dowiedzieć się także, czy pani chcąca opiekować się twoim dzieckiem, posiada jakieś umiejętności, np. muzyczne, plastyczne, które będzie mogła wykorzystać w trakcie zajęć z twoją pociechą.

Koniecznie też zwróć uwagę na to, jak twoje dziecko reaguje na daną kandydatkę, czy opiekunka umie nawiązać kontakt z twoim dzieckiem. Jeśli już będziesz przekonana, że wybrałaś właściwą osobę, wspólnie uzgodnijcie kwestię wynagrodzenia oraz dni i godziny, w jakich nowa pani będzie opiekowała się twoją pociechą.