Pielęgnacja narządów płciowych

Ciało człowieka składa się z wielu elementów i każdemu z nich trzeba poświęcić odpowiednio dużo uwagi w kontekście higieny. Doskonale wiedzą o tym dorośli, ale dzieci również to dotyczy. Są miejsca, które z racji swojej budowy oraz lokalizacji są bardziej narażone na zabrudzenia, odparzenia i problemy skórne. Pachy, okolice intymne, odbyt – trzeba myć je dokładnie i regularnie, aby obyło się bez przykrych problemów.

Z dziećmi jest tak samo. Noworodek, który często leży lub siedzi przez dłuższy czas w tej samej pozycji jest narażony na odparzenia, a dziecko poci się praktycznie od samego początku swojego życia. Dlatego myjąc je należy mieć na uwadze kilka kwestii. Okolice paszek oraz pachwin należy myć z dużą dozą dokładności.

To miejsca, które łatwo się pocą, a oprócz tego skórka jest tam szalenie delikatna. Odparzenia mogą być dla dziecka szalenie bolesne, więc koniecznie trzeba mu tych cierpień oszczędzić. Również strefa intymna zasługuje na wiele uwagi. Pupa dziecka i bezpośrednie sąsiedztwo odbytu mają systematyczny kontakt z kałem, więc trzeba myć je bardzo dokładnie.

W przypadku dziewczynek myjemy zawsze ruchami od przodu w kierunku pupki, by nie przenosić bakterii w stronę narządów rodnych. U chłopców myć trzeba również „ptaszka” – dokładnie i z dużą dozą delikatności. Nigdy nie należy na siłę odwodzić napletka. Powinien on zsunąć się całkowicie w okolicach piątego roku życia i nie wolno tego procesu przyspieszać, aby nie zranić delikatnego organu.

Trzeba natomiast pilnować, aby chłopak mógł siusiać bez problemu.