Rytuały noworodka

Gdy dziecko przychodzi na świat tymczasowo dezorganizuje życie rodziców. Grafik każdego dnia uzależniony jest od jego humoru, potrzeb, a w późniejszym czasie przyzwyczajeń i zachcianek. Dobrze jest jeszcze przed porodem zapoznać się z rytuałami, które na pewno staną się naszym udziałem.

W życiu noworodka najważniejsze są pory karmienia. Gdy mama nie zna jeszcze jego preferencji należy bardzo dokładnie obserwować reakcje malucha. Pierwsze karmienie konieczne jest najczęściej we wczesnych godzinach porannych.

Wtedy też można pozwolić sobie na leniwe karmienie w łóżku w obecności obojga rodziców. Dziecko często podjada wtedy podczas snu. Podobnie sytuacja ma się w nocy, gdy noworodek budzi się, ponieważ jest głodny.

Kolejne posiłki w ciągu dnia powinny być już bardziej świadome oraz zorganizowane. Wraz z wiekiem pociechy wzrasta nie tylko regularność posiłków, ale też drzemek w ciągu dnia, do których malucha należy odpowiednio przygotować. Rodzice powinni więc śledzić na bieżąco zmiany w zachowaniu i przyzwyczajeniach dziecka.