Szkoła średnia – liceum czy technikum?

Wybór szkoły ponadgimnazjalnej to wyzwanie przed którym stoi bardzo wiele młodych osób. Jak się okazuje, jest to pierwszy krok w kierunku swojej drogi zawodowej, dlatego decyzja nie powinna być podejmowana gwałtownie i bez przemyślenia. Należy pamiętać, że ostateczny wybór może mieć znaczący wpływ na to jakich studiów się podejmie lub jaki zawód będzie się wówczas wykonywać. Najważniejsze jest jednak to, by młody człowiek podjął decyzję samodzielnie. Nie ma tu miejsca na rozmyślanie o kolegach i o tym co robią inni. Ma to być dorosły i odpowiedzialny wybór, który uwzględni zarówno oczekiwania wobec przyszłej szkoły, ale także własne chęci i możliwości rozwoju.

Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, dobrze jest rozeznać się w samej ofercie szkół, ale także sprawdzić rynek pracy, jego luki i możliwości.

  • Liceum to miejsce, które wybierane jest najczęściej przez uczniów, którzy nie mają problemów z nauką, a wręcz przeciwnie ją lubią i chcą kontynuować naukową ścieżkę, np. na studiach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że liceum jest miejscem, które nie jest skonkretyzowane na żaden zawód. Program kształcenia jest ogólny, a dziś można jedynie wybierać pomiędzy profilami, np. językowe, matematyczne lub sportowe.

    Oczywiście jest to zawężenie kategorii, jednak wpływa raczej na rozwijanie pasji, a nie uczy przystosowania się do przyszłego stanowiska pracy. Podsumowując rozważania na temat liceum, jest to świetna propozycja dla uczniów, którzy chcą w przyszłości wybrać się na studia, a nie podejmować od razu pracę zawodową;

  • Technikum i szkoła zawodowa to propozycja odwrotna do poprzedniej. Jak sama nazwa wskazuje, są to miejsca, które mają uczyć do wykonywania konkretnego zawodu. Jest to interesująca propozycja dla ludzi, którzy boją się, że nie znajdą zatrudnienia, a tym samym nie będą mogli zadbać o swoje potrzeby. Jednak pomimo tego, wybierając technikum lub szkołę zawodową należy zwrócić uwagę na program kształcenia. Samo istnienie danego kierunku nie wystarczy.

    Szkoły są lepsze i gorsze, a najlepszym źródłem wiedzy będą opinie innych uczniów lub absolwentów. W technikum można uczyć się zarówno zawodu kucharza, mechanika, fryzjerki i innych zawodów. Największy problem jest jednak wtedy, gdy młoda osoba nie ma sprecyzowanych oczekiwań i wprawdzie nie wie jeszcze co chce robić w przyszłości. Trzeba podjąć decyzję racjonalnie, bo jak wiadomo technika to rok nauki dłużej.

Zarówno licea, jak i technikum i szkoły zawodowe są przedmiotem rozważań wielu młodych osób. Niestety wybór technikum ciągle jest kojarzony ze słabszymi uczniami, a tym samym szkoły tego typu tracą na renomie.

Trzeba pamiętać jednak, że nie warto sugerować się ogólną opinią, a patrzeć jedynie na swoje dobro i kierować się własną i niezawodną intuicją.

Biuro tłumaczeń w Szczecinie https://icomms.pl/szkolenie-dedykowane/skuteczna-komunikacja-wewnetrzna/