Współpraca uczelni i szkół z pracodawcami.

Coraz więcej uczelni i szkół decyduje się na podjęcie współpracy z pracodawcami. Obecnie panująca sytuacja na rynku sprawia, że jest to zwyczajnie konieczne. Wszystko bierze się z potrzeby adekwatnego odpowiedzenia na oczekiwania pracodawców. Uczelnie chcą, aby absolwenci, którzy kończą dany kierunek studiów znaleźli pracę i nie przyczyniali się tym samym do wzrostu bezrobocia w kraju wśród młodych osób. Wpływa to korzystnie na samą istotę studiowania i jej efektywność.

Prostym i najczęściej stosowanym dziś zabiegiem jest zaangażowanie firm w funkcjonowanie różnych kierunków studiów. Dzięki temu zyskują dwie strony. Student ma szansę na znalezienie pracy już podczas studiów, a pracodawca wspiera rozwój studenta i kształtuje go na pracownika, którego chce wówczas zatrudnić. Konieczność nawiązywania współpracy uczelni i szkół z pracodawcami nie jest bezpodstawna. Niemalże 70% studentów twierdzi, że ich uczelnie nie przygotowują ich do praktycznego wykonywania zawodu.

Niestety, w Polsce w dalszym ciągu teoria dominuje nad praktyką, choć pojawiają się coraz to nowocześniejsze uczelnie, które odrzucają utarte schematy i chcą nadążać za duchem czasu. To właśnie te uczelnie decydują się na pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej, a zdarza się, że nawet uruchamiają atrakcyjne i nowatorskie kierunki przy tego typu wsparciu. Niektóre kierunki, zwłaszcza mocno techniczne są również wielką szansą dla studenta. Bowiem za studiowanie nie trzeba płacić, a zdarza się, że najwybitniejsi uczniowie zarabiają nawet na tym, że przyswajają wiedzę i kształtują się tym samym na naprawdę godnego i oczekiwanego przez wielu pracodawców pracownika; Zalety współpracy uczelni i szkół z pracodawcami: Po krótkiej analizie wiadomo, że nawiązywanie tego typu relacji biznesowych się opłaca. Skupmy się jednak jeszcze na kilku zaletach.

Po pierwsze firmy nie muszą martwić się o długi i skomplikowany proces rekrutacyjny pracowników. Uczniowie i studenci są szkoleni pod dane stanowiska już na etapie nauki, dzięki czemu firmy mogą upatrzeć sobie pracowników i się o nich ubiegać lub na odwrót. Po drugie, samo zawieranie kontaktów z dużymi firmami podnosi prestiż uczelni. Partnerzy wspierający dane kierunki są zwyczajnie wiarygodni, co przykuwa uwagę szukających dalszej ścieżki edukacyjnej. Taka współpraca to jednak nie tylko szansa na znalezienie pracy.

To także otwieranie wielu projektów badawczych, uczestniczenie w wartościowych szkoleniach i angażowanie się w praktyki. Wpływa to korzystnie na rozwój gospodarki, a tym samym każda strona wynosi ze współpracy duże korzyści. Studenci mogą nabyć praktycznych umiejętności, dzięki bezpośrednim kontaktom z daną firmą i jej przedstawicielami.

estoński