Jakie studia wybrać? Kierunki na uczelniach wyższych.

Jakie studia wybrać? Kierunki na uczelniach wyższych.

20 grudnia 2018 Wyłącz przez Alfred

Egzamin maturalny do którego przygotowują się uczniowie, często jest czasem któremu towarzyszą rozważania na temat studiów. Wiele osób zastanawia się co wybrać. W końcu jest to decyzja na lata, a skutkować ma podjęciem konkretnego zawodu. Nie jest to oczywisty wybór, a dla wielu bardzo trudny. Nie ma także jednoznacznej odpowiedzi, która sugerowałaby konkretny kierunek studiów. Każdy człowiek jest inny, ma odmienne pasje i chce podążać inną ścieżką. Dlatego jedynym słusznym rozwiązaniem będzie spojrzenie na ofertę rynku uczelni wyższych i rozważanie kolejnych propozycji. Na potrzeby tematu przygotowaliśmy listę kierunków i ich krótki opis wraz z uczelniami, które je realizują:

  • Studia ekonomiczne to bardzo popularny kierunek kształcenia.

    Dedykowany jest osobą, które mają smykałkę do matematyki i analitycznego myślenia. Po takich studiach można pracować w działach finansowych zarówno niewielkich firm, jak i ogromnych korporacjach. W Polsce realizowane są w następujących miejscach: Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie oraz Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie;

  • Architektura wnętrz to propozycja dla artystycznych dusz. Okazja do spotkania się z designem i podejmowaniem pierwszych wyzwań projektowych. Architekt wnętrz Kraków jest współcześnie bardzo docenianym zawodem. Na studia wymagane jest zazwyczaj portfolio kandydata, w którym zawarte są prace plastyczne o różnym charakterze. W Polsce studia można realizować na uczelniach: Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu oraz Sopocka Szkoła Wyższa;
  • Dla osób, które interesują się dziennikarstwem, istnieje także kierunek, dzięki któremu można nabyć praktycznych umiejętności w tej kategorii. Dziennikarstwo to konieczność jasnego konstruowania myśli, ale także znajomości prawa i ekonomii.

    W Polsce można podjąć taki kierunek w: Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie i na wielu innych uczelniach.

Przedstawione kierunki to tylko trzy propozycje z kilkudziesięciu dostępnych dziś na rynku. W Polsce istnieje kilkaset uczelni publicznych i niepublicznych o różnych kierunkach kształcenia. Ich dokładna analiza jest ciężka, lecz z pewnością musi się z nią zmierzyć każdy kto myśli o studiach. Oprócz samego zawodu i możliwości zarobkowych, warto zwrócić uwagę na swoje pasje i indywidualne predyspozycje. Najważniejsza rada to: nie robić czegoś czego się nie lubi. Studia mają za zadanie budzić ciekawość i dać możliwości rozwoju. Nie powinny być czasem w którym człowiek się męczy i czeka jedynie na końcową obronę.

sita.pl