Egzamin maturalny do którego przygotowują się uczniowie, często jest czasem któremu towarzyszą rozważania na temat studiów. Wiele osób zastanawia się co wybrać. W końcu jest to decyzja na lata, a skutkować ma podjęciem konkretnego zawodu. Nie jest to oczywisty wybór, a dla wielu bardzo trudny. Nie ma także jednoznacznej odpowiedzi, która sugerowałaby konkretny kierunek studiów. Każdy człowiek jest inny, ma odmienne pasje i chce podążać inną ścieżką. Dlatego jedynym słusznym rozwiązaniem będzie spojrzenie na ofertę rynku uczelni wyższych i rozważanie kolejnych propozycji. Na potrzeby tematu przygotowaliśmy listę kierunków i ich krótki opis wraz z uczelniami, które je realizują:
- Studia ekonomiczne to bardzo popularny kierunek kształcenia.
Dedykowany jest osobą, które mają smykałkę do matematyki i analitycznego myślenia. Po takich studiach można pracować w działach finansowych zarówno niewielkich firm, jak i ogromnych korporacjach. W Polsce realizowane są w następujących miejscach: Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie oraz Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie;
- Architektura wnętrz to propozycja dla artystycznych dusz. Okazja do spotkania się z designem i podejmowaniem pierwszych wyzwań projektowych. Architekt wnętrz Kraków jest współcześnie bardzo docenianym zawodem. Na studia wymagane jest zazwyczaj portfolio kandydata, w którym zawarte są prace plastyczne o różnym charakterze. W Polsce studia można realizować na uczelniach: Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu oraz Sopocka Szkoła Wyższa;
- Dla osób, które interesują się dziennikarstwem, istnieje także kierunek, dzięki któremu można nabyć praktycznych umiejętności w tej kategorii. Dziennikarstwo to konieczność jasnego konstruowania myśli, ale także znajomości prawa i ekonomii.
W Polsce można podjąć taki kierunek w: Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie i na wielu innych uczelniach.
Przedstawione kierunki to tylko trzy propozycje z kilkudziesięciu dostępnych dziś na rynku. W Polsce istnieje kilkaset uczelni publicznych i niepublicznych o różnych kierunkach kształcenia. Ich dokładna analiza jest ciężka, lecz z pewnością musi się z nią zmierzyć każdy kto myśli o studiach. Oprócz samego zawodu i możliwości zarobkowych, warto zwrócić uwagę na swoje pasje i indywidualne predyspozycje. Najważniejsza rada to: nie robić czegoś czego się nie lubi. Studia mają za zadanie budzić ciekawość i dać możliwości rozwoju. Nie powinny być czasem w którym człowiek się męczy i czeka jedynie na końcową obronę.